COVID19? - NIE MA NUDNYCH DNI  :)

Doświadczenie (mini wulkan):
Potrzebne będą:

  • ocet (lub kwasek cytrynowy rozpuszczony w wodzie)
  • soda oczyszczona
  • płyn do mycia naczyń
  • barwnik (ten nie jest niezbędny, ale uatrakcyjnia doświadczenie; można zamoczyć kolorowa bibułę w occie, by oddała kolor i do doświadczenia używać tego zabarwionego octu)
  • naczynie (najlepiej zwężające się ku górze), łyżeczka
Przebieg:
Naczynie stawiamy na tacy, wsypujemy do niego pełną łyżeczkę sody,  dodajemy odrobinę płynu do mycia naczyń i barwnik. Następnie wlewamy ocet i podziwiamy efekt.

Naczynie można wcześniej obkleić gliną lub plasteliną, by przypominało wulkan. 

Warto też zobaczyć film pokazujący prawdziwy wybuch wulkanu np: Krakatoa  https://www.youtube.com/watch?v=NGcbNn4Vk1w


Doświadczenie (Hodowla kryształów soli):

 Potrzebne pomoce:

  • słoik 0,25 l lub szklanka
  • woda
  • sól (najlepsza do wykonania doświadczenia jest sól bez antyzbrylacza!)
  • krótki patyczek lub ołówek
  • nitka z supełkiem na końcu

 Wykonanie doświadczenia:

Przygotuj roztwór nasycony soli kuchennej: dodawaj stopniowo soli do wody wytrwale mieszając, dobrze jest mieszaninę mocno podgrzać, aby ułatwić rozpuszczanie soli. Jeżeli zauważysz, że mimo mieszania sól nie chce się już rozpuszczać – otrzymałeś roztwór nasycony.

Otrzymaną solankę wlej do słoika do ok ¾ jego wysokości. Do patyczka przywiąż nitkę z zawiązanym na końcu supełkiem. Patyczek połóż na słoiku w ten sposób, aby supełek na nitce prawie dotykał dna słoiczka.

Odstaw słoik w ustronne miejsce. Uzbrój się w cierpliwość. Woda stopniowo będzie parowała ze słoika, a sól będzie ulegała krystalizacji i osadzała się na ściankach słoika oraz na nitce.

 Im dłużej będzie przebiegał proces parowania i krystalizacji, tym większe będą kryształy soli. Rozważnie zatem dobierz miejsce, w którym będzie stała hodowla; nie musi być szczególnie jasne (dostęp światła nie wpływa na przebieg krystalizacji, ułatwia za to obserwację), ani zbyt ciepłe (wtedy krystalizacja przebiega szybko, a kryształy są małe). 


Pamiętacie nasz event z grą logiczną LIXSO? Zapraszamy do LIXSO online -  https://www.lixso.com/lockdown.html

Macie swoje własne LIXSO i chcielibyście nowy grid do rozwiązania? Twórcy gry (Ives Janssens i  Peter Boeykens)  mają dla WAS niespodziankę - zajrzyjcie na stronę:  https://www.lixso.com/download.html ; zarejestrujcie się i dostaniecie nowe plansze.


Seria - Mądre bajki z całego świata - dzięki Kulczyk Fundation 
https://soundcloud.com/kulczykfoundation